ZŠ Pražačka

ŠKOLA OTEVŘENÝCH MOŽNOSTÍ

Nová Základní škola Pražačka!

Na prahu školního roku 2024/25 vstupuje Základní škola Pražačka do nové etapy své existence. Ve vzájemné spolupráci členů vedení školy, pedagogického sboru, žáků, rodičů, zástupců zřizovatele a partnerů školy byla vytvořena zcela nová vize, díky které se Základní škola Pražačka stává „Školou otevřených možností“.

Základní škola Pražačka

Nová vize školy:

Jsme škola otevřených možností,
která vytváří motivující, bezpečné a podnětné prostředí
a jeho prostřednictvím umožňuje naplňovat potenciál všech zúčastněných v maximální možné míře.

Tento společný záměr se škola bude snažit naplňovat pomocí tří základních pilířů, přičemž každý z nich současně představuje i strategický cíl, na jehož dosahování se škola při své činnosti usilovně zaměřuje.

Motivace Výuka je atraktivní, pestrá, přináší žákům radost z poznávání a objevování a respektuje jejich individuální zájmy a potřeby.

Škola umožňuje všem zúčastněným zažívat úspěch a motivuje je k vlastnímu seberozvoji.

Ve škole vládne přátelská, pomáhající a vlídná atmosféra, jejímž základem je otevřená komunikace, vzájemná spolupráce, důvěra, tolerance a jednotná pravidla, kterým všichni zúčastnění rozumí a respektují je.

Žáci, jejich rodiče, učitelé i ostatní zaměstnanci školy se zde cítí bezpečně.

Bezpečí
Příležitosti

Škola otevírá cesty k úspěchu pro všechny žáky i pracovníky školy, umožňuje jim rozvíjet se v oblastech jejich zájmů a nadání, a tím jim poskytuje prostor pro jejich seberealizaci.

Všichni mají možnost se podílet a ovlivňovat dění ve škole.

Základním nástrojem naplňování vytvořené vize je nový školní vzdělávací program s názvem Škola otevřených možností, který přináší řadu inovativních změn a  podle něhož bude výuka od září 2024 v Základní škole Pražačka realizována.

Svou koncepcí poskytuje každému z žáků příležitosti vzdělávat se v oblastech jeho zájmů, v bezpečném prostředí zažívat radost z úspěchu a rozvíjet své nadání.

Nově mají žáci 2. stupně (6., 7., 8., a 9. ročníků) možnost zvolit si v každém ročníku jeden vyučovací předmět podle vlastního zájmu. Zajímavý a rozvíjející vzdělávací obsah si tak najdou milovníci literatury i cizích jazyků, tvořiví umělci, přírodovědní badatelé, polytechničtí kutilové, sportovní nadšenci i příznivci robotiky a digitálních technologií. Pro každý ročník jsou nabídnuty k výběru tři povinně volitelné předměty různorodého zaměření.

V souladu s novou vizí škola otevírá svým žákům možnosti i v oblasti jazykového vzdělávání rozšířením nabídky druhého cizího jazyka o další jazyk – španělštinu.

Zavedením předmětu Osobnostně-sociální výchova ve všech ročnících 2. stupně vytváří prostor pro rozvoj osobnosti každého žáka v třídním společenství a třídnímu učiteli umožňuje aktivně pracovat s třídním kolektivem, a tím podporovat wellbeing ve škole.

Současně bylo ve škole vytvořeno kompletní Školní poradenské pracoviště, které významně přispívá k naplňování stanovených cílů. Tým odborníků (metodik prevence, výchovný poradce, kariérový poradce, školní speciální pedagog, školní psycholog) se usilovně zaměřuje nejen na cílenou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, žáků nadaných a mimořádně nadaných, ale zároveň přispívá k individualizaci vzdělávací cesty každého žáka a pomáhá otevírat možnosti pro jeho budoucího uplatnění.

Nový školní rok začíná a Základní škola Pražačka opět otevírá své brány. Tentokrát však je zahájení nového školního roku jiné a zvlášť významné. Symbolizuje totiž počátek nové cesty, na kterou se škola vydává. Popřejme naší „nové“ Základní škole Pražačka (škole otevřených možností) budoucnost plnou úspěšných a radostných žáků.

Logo školy