Naše děti měly tu čest učit se přímo od šéftrenéra mládeže Rugby Clubu Sparta Praha, Petra Štěpánka. Pokud jste se báli, že Vaše ratolesti přijdou domů s modřinami, můžeme Vás uklidnit – všechno proběhlo pod přísným dohledem a hlavně bezpečně. Jedinou věcí, odnesenou z hodin tak byly jen zážitky.
Seznámení s rugby: Pravidla a první dotek s míčem
V prvním dvouhodinovém bloku se děti dozvěděly, co to vlastně rugby je a jak se hraje. Ukázalo se, že míč v rugby se nejen kopá, ale i hází. Děti si pak formou jednoduchých her vyzkoušely přihrávky a pohyb s šišatým míčem. Na závěr si zahrály krátkou verzi touch rugby, kde jsou zapovězeny tvrdé nárazy, zastavení probíhá pomocí doteku.
Druhý blok: Jak na skládky
Druhá lekce už byla o něco výživnější. Děti se učily, jak se správně zapojit do kontaktů ve hře. Logicky tedy nesměla chybět ani skládka, tedy to, co většina rodičů zná jako „to, kde můj syn nebo dcera dostane naloženo a ještě se vyválí na zemi“. Děti měly v bezpečném prostoru tělocvičny a na měkké duchně šanci si tuto techniku vyzkoušet přímo na trenérovi, ale take mezi sebou.
Poslední blok: Hra a dovednosti v praxi
Ve třetím, závěrečném bloku, už šlo hlavně o hru samotnou. Opakovaly se přihrávky, strategie a děti se vrhly do touch rugby, tentokrát s několika dalšími pravidly, které trenér postupně přidával. Byla to skvělá příležitost procvičit si všechny nové dovednosti a zahrát si ve skutečném herním nasazení. Hra se odehrávala ve vysokém tempu a děti se do ní maximálně ponořily. Přestože šlo hlavně o nácvik a zábavu, bylo vidět, že soutěživost a snaha zvítězit je silným motivačním faktorem.
Všechny tři bloky byly pro děti velkým přínosem. Kromě toho, že si užily spoustu zábavy, tak si také odnesly nové zkušenosti a dovednosti, které se jim budou hodit nejen ve sportu. A kdo ví, možná v následujících letech uvidíme některé z našich žáků na hřišti jako budoucí ragbisty!
Oficiální stránky Rugby Clubu Sparta Praha
Mgr. Ondřej Šulc